wtorek, 14 czerwca 2016

Deska do prasowania - mój pierwszy tutorialOdkąd w styczniu postanowiłam uszyć la passacaglię,  nie robię nic innego tylko: wycinam, zszywam i rozprasowuję. Ponieważ szyję bez papierków to rozprasowywanie najbardziej daje mi w kość. Już od dawna zastanawiałam sie nad kupnem małego żelazka do patchworku, takiego typowo do rozprasowywania szwów, drobnych elementów. Takie, które będę mogła nosic z sobą po całym domu, kłaść na stole, wszędzie tam, gdzie będę dłubać te swoje rozetki.
Dopiero teraz dojrzałam do tego aby ułatwić sobie pracę nad narzutą :) Takie bieganie co chwilę do deski   i rozprasowywanie  drobnych elementów jest trochę uciążliwe.  Kupiłam więc żelazko i teraz czekam na dostawę :)


A La Passacaglia wciąż rośnie i rośnie

Przeglądając asortyment sklepu internetowego, w oczy rzucił mi sie "zestaw podróżny": mata do cięcia plus deska do prasowania, cena ponad 200 zł.
No fajne-pomyślałam- zbliża sie urlop, morze, passacaglia z  żelazkiem jadą ze mną....przydałoby się coś takiego....ale ta cena.
Nie wiem jak to jest u Was ale w moim przypadku braki finansowe rozbudzają kreatywność :)

Kiedyś w Tchibo kupiłam małą matę samogojącą, Wymyśliłam, że jeśli "dorobię" sobie deskę do prasowania i uszyję pokrowiec na oba to otrzymam właśnie "zestaw podróżny". Przyda się nie tylko na wyjazdy ale i na "przenośne szycie" w domu :)
Dziś wieczorem wykombinowałam deskę.

Potrzebujemy:
-  kawałek cienkiej płyty np pilśniowej (Miałam mały kawałek stanowiący tył jakiegoś mebla)
-  kawałek polaru (do takich celów świetnie sprawdza się np biały kocyk z Ikei)
-  2 kawałki materiału. (Jeden na pokrycie deski od góry, drugi od dołu)
-  taker
-  opcjonalnie igła i nitka.

 Na zdjęciu tego nie widać ale płyta i mata są prawie tego samego rozmiaru.Pracę rozpoczęłam od wycinania prostokątów z materiału i polaru. Bok polaru i materiału przeznaczonego na górę deski powinien być od niej dłuższy o około 6 cm. Tak aby po ułozeniu deski na polar i materiał tworzyła nam się około 3 cm ramka. Materiał przeznaczony na spód deski dopasowujemy do jej wymiaru.

                               Polar i tkanina zewnętrzna mają ten sam rozmiar

Układamy warstwowo, od dołu: materiał zewnątrzny/ polar/ deska/ materiał "spodni" :)


Taker w dłoń i do dzieła! Przypinanie rozpoczęłam  mniej więcej od złapania każdego boku w jednym miejscu, pośrodku. W przypadku nieprawidłowego zszycia, jako narzędzie podręczne polecam pilnik do paznokci :) W moim przypadku świetnie sie sprawdził, świetnie podważa zszywki.. Jakoś tak się składa, że nie miałam innych narzędzi "pod ręką" :)Materiał i polar zawijałam podwójnie. Ponieważ płyta była cienka, dodatkowa warstwa zapobiegała przechodzeniu zszywki na drugą stronę. Przypinałam idąc takerem od środka ku rogom.
Aby zniwelować grubość zagiętej warstwy na rogach, odciełam rogi polaru.


Zdarzyło się , że taker poległ i na rogach nie dał rady :) Wtedy pomogła igła z nitką :)Efekt końcowy: awers i rewers :)To by było prawie na tyle :) Prawie bo jeszcze czeka mnie wywabianie plamy na mojej nowej desce :) Podczas przycinania materiału na macie samogojacej, nie zauważyłam, ze jakis "6letni Ktoś" wypaskudził mi matę plasteliną. Plastelina przeżyła ale na materiale została ładna czerwona plama :) Zadanie dla spostrzegawczych :D Widać?
Cóż, tego nie przewidziałam :) To ja idę wywabiać :) Do usłyszenia.


6 komentarzy :

 1. Kiedyś tak że wpadłam na taki pomysł, świetnie się sprawdza. Dodatkowo uszyłam z białego płótna pokrowce na gumce. Ściągam, piorę....Warto coś takiego mieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę o pokrowcu, zastanawiam się tylko, czy zamiast gumki, nie wszyć od spodu zatrzasków. Np na 2 przeciwległych bokach. Muszę to przemyśleć :)

   Usuń
  2. Ja bym zrobiła rękaw/rulon zapinany na rzepa. Ale ja truskawki cukrem ;)

   Usuń
  3. Ale to fajny pomysł :) Gocha.sa

   Usuń
 2. Gosia, daj znać, jak sprawuje się deska po nagrzewaniu żelazkiem. Będziesz prasowała z parą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wstępnie będę prasowała takim żelazkiem: http://www.toiowo.sklep.pl/pl/p/mini-zelazko-do-patchworku/2568, więc bez pary. Ale później myślę, że i większym. Dam znać :)

   Usuń